S-a decis viitorul tricolorului lui Mircea Lucescu! Anunţ de ultimă oră al spaniolilor. Urmează mutarea carierei

S-a decis viitorul tricolorului lui Mircea Lucescu! Anunţ de ultimă oră al spaniolilor. Urmează mutarea carierei. A adunat toate laudele după meciuk Rayo Vallecano – Alaves, scor 1-0, din etapa a 11-a din La Liga.

Tricolorul lui Mircea Lucescu are Spania la picioare. Formația sa a jucat încă din minutul 22 în inferioritate numerică. Asta după ce Abdul Mumin a comis un fault foarte dur şi a fost eliminat.

S-a decis viitorul tricolorului lui Mircea Lucescu!

Chiar și așa, Rayo Vallecano a reușit să obțină victoria. Sivera și-a trimis mingea în propria poartă, în minutul 80. După victoria echipei internaționalului român, jurnalistul spaniol Domingo Ortiz a evidențiat că Andrei Rațiu este peste nivelul echipei sale. Totodată, el a mai precizat că urmează un transfer important pentru fotbalistul lui Rayo în viitorul apropiat.

”Andrei Rațiu face un sezon senzațional, un alt fundaș lateral care crește nivelul echipei sale. Nu cred că românul va aștepta mult până va face pasul la un club mai important”, a scris jurnalistul Domingo Ortiz, de la Sphera Sports, pe pagina de X

Andrei Rațiu a bifat toate minutele în confruntarea din etapa a 11-a. Românul a avut o prestație bună, notată cu 7,9 de specialiștii de la Sofascore.

Este al doilea cel mai mare calificativ acordat în acest meci. Doar colegul său dintre buturi, Augusto Batalla, a primit o notă mai mare, 8.2! A câștigat șapte din 13 dueluri, a avut două tackling-uri, o intercepție, a fost driblat doar o dată și a reușit 35 din cele 37 de pase încercate.

Mai mult, românul a fost aproape să și înscrie! În minutul 89, acesta a controlat frumos balonul, însă a șutat în bară, conform Mundo Deportivo.

În urma acestui rezultat, Rayo Vallecano a acumulat 16 puncte și a urcat până pe locul 7 în clasament. De partea cealaltă, Alaves a ajuns la cinci înfrângeri consecutive și este pe 14.