S-a decis a doua echipă promovată direct în Superliga! Bătălie cruntă între Oţelul şi Dinamo. Meciuri pe muchie de cuţit în ultima etapă din liga a doua

S-a decis a doua echipă promovată direct în Superliga! Bătălie cruntă între Oţelul şi Dinamo. Meciuri pe muchie de cuţit în ultima etapă din liga a doua. Cele două echipe s-au bătut pentru al doilea loc care duce direct în Superliga.

După Poli Iaşi şi Oţelul lui Dorinel Munteanu a reuşit să promoveze în Superliga. A tremurat serios în faţa Unirii Dej, dar a reuşit să obţină rezultatul care să le permită promovarea directă.

S-a decis a doua echipă promovată direct în Superliga!

Dinamo avea nevoie să obţină un rezultat mai bun ca Oţelul în ultima etapă. Nu a reuşit nici măcar să câştige la Iaşi, unde s-a sărbătorit promovarea în prima ligă. Câinii lui Ovidiu Burcă au fost de nerecunoscut în faţa moldovenilor. Au luat două goluri în 5 minute de la Robert Ion. Au reuşit să reducă din diferenţă prin Ghezali, dar au fost îngenuncheaţi tot de un rival de la FCSB. Imediat după pauză, a marcat şi Musi de două ori. S-a terminat 4-1 pentru Poli Iaşi care merge în Superliga, în timp ce Dinamo va juca o dublă de baraj cu FC Argeş.

În meciul de la Galaţi, Oţelul s-a chinuit cu Unirea Dej. A reuşit să deschidă scorul dintr-un penalty transformat de Gorovei, în minutul 70.

În al treilea meci al ultimei runde de ligă secundă, echipa Armatei a învins pe Gloria Buzău, scor 4-2 dar degeaba. Formaţia de drept public nu are drept de promovare şi a terminat degeaba pe locul al doilea al clasamentului.

Astfel, Poli Iaşi şi Oţelul promovează direct în Superliga. La baraj vor fi Dinamo şi Gloria Buzău. Trupa lui Burcă va avea o dublă cu FC Argeş, în timp ce Buzăul are o dublă cu UTA.