S-a aflat adevărul despre Istvan Kovacs! Acuzaţii devastatoare la adresa arbitrului. De ce a fost trimis acasă de la EURO 2024

S-a aflat adevărul despre centralul român, Istvan Kovacs! Au fost făcute acuzaţii devastatoare la adresa arbitrului. Acesta a fost trimis acasă de la EURO 2024 înaintea semifinalelor.

Istvan Kovacs a fost desemnat să arbitreze la turneul final din Germania. Acesta a condus doar două meciuri din faza grupelor, iar în optimi și sferturi nu a primit nicio partidă, după care a fost trimis acasă.

S-a aflat adevărul despre Istvan Kovacs!

”Centralul” român a arbitrat două meciuri din faza grupelor de la EURO 2024.
Adrian Porumboiu l-a taxat foarte dur pe Kovacs. Fostul mare arbitru consideră că greșelile intenționate din campionatul intern au fost motivul pentru care nu a fost delegat mai departe la turneul final.

”Trecutul lui în campionatul românesc este prea mocirlos ca să vorbim de nivelul la care a ajuns să arbitreze. El are în spate niște lucruri odioase făcute în campionatul intern la fel ca foarte lăudatul, renegat acum după ce a făcut la Arad, Colțescu”, a declarat Porumboiu, pentru gsp.ro.

După ce a revenit din Germania, Kovacs a fost delegat la o partidă din Superliga. Șefii CCA i-au dat un joc relativ ușor din prima etapă: Petrolul – Gloria Buzău.

Nici Sebastian Colțescu care a început noul sezon cu o mare greșeală, nu a scăpat de cuvintele dure ale lui Porumboiu. Arbitrul a anulat un gol la 2 minute după ce îl validase în meciul UTA Arad – Rapid 1-1.

”În mod real, golul a fost anulat corect, a fost un fault pe care nu l-a văzut arbitrul. După aceea a încălcat procedura care e că atunci când ai reluat jocul, nu poți să te mai întorci. O fază mai mult decât controversată, dar comunicatul CCA pe care l-au dat și finalul acelui comunicat în care spun că a mai făcut o greșeală. Nu numai faptul că s-a reluat jocul, dar și faptul că era un jucător, doi în teren. Poate era soacra vreunui fotbalist!

Sunt două greșeli impardonabile, n-ai voie să te joci cu treaba asta. Golul n-a fost marcat regulamentar, trebuia să îl vadă. Dacă te-ai repezit, nu trebuia să te mai întorci! Esențialul este următorul: faultul a existat, dar dacă el a complicat faza, asta înseamnă că nu ai mintea cu tine 90 de minute. El trebuia să-l vadă. N-a fost un fault greu de sesizat”, a spus Porumboiu, potrivit fanatik.ro.

Prima etapă din noul sezon de Superliga s-a încheiat. Au fost mari probleme de arbitraj, mai ales la duelul dintre UTA şi Rapid.