S-a aflat adevărul despre Denis Alibec! Ce probleme are atacantul. Îi dă mari bătăi de cap lui Edi Iordănescu

Noi vești despre starea de sănătate a lui Denis Alibec. Atacantul se antreneză zilnic, însă nu este recuperat complet. Detalii importante despre debutul cu Ucraina. Ar putea fi folosit de Edi Iordănescu.

Denis Alibec vine după o pauză de meciuri, din cauza unei accidentări, iar Edi Iordănescu speră să îl folosească la meciul de debul la EURO 2024, contra Ucrainei, de luni, de la ora 16:00.

Ce probleme are Denis Alibec

Atacantul s-a antrenat separat cu Darius Hîmpea, unul dintre preparatorii fizici ai echipei naționale, iar pe 12 iunie s-a alăturat la antrenamentele cu ceilalți jucători din lot.

Totuși, potrivit fanatik.ro, Alibec nu este recuperat sută la sută. Poate juca 25-30 de minute, fără probleme, iar Edi ar putea să îl folosească în repriza secundă la primul meci de la EURO.

Nu doar Alibec a început să se antreneze cu lotul. Andrei Burcă, Răzvan Marin și Rus sunt recuperați complet, și vor putea fi folosiți de selecționer.

Ultimul meci pe care Alibec l-a disputat, la echipa de club, a fost pe 28 aprilie 2024, reușind să înscrie și un gol, la meciul cu Al Arabi, scor 3-4.

Răzvan Burleanu, l-a certat pe atacant

Președintele Federației Române de Fotbal l-a certat puțin pe Alibec că nu și-a rezolvat problema medicalămai devreme.

„La Alibec este o tăietură, cred că este prematur să spunem că Euro e în pericol. vom vedea cât de rapid se va recupera. A suferit o intervenție medicală, aș fi preferat să se întâmple acum 2-3 săptămâni. Bancu a fost și el într-o situație similară”, a declarat Răzvan Burleanu, în urmă cu ceva timp.