S-a aflat adevărul despre David Popovici! Marele rival al românului a dat cărţile pe faţă. Ce s-a întâmplat, de fapt, la Jocurile Olimpice 2024. Sunt dezvăluiri după cursa de la 100 de metri liber.

David Popovici a scris istorie la Jocurile Olimpice 2024. A câştigat medalia de aur la 200 de metri şi argintul la 100 de metri liber.

S-a aflat adevărul despre David Popovici!

Rivalul lui David Popovici la Jocurile Olimpice 2024 a vorbit despre sportivul român. Pan Zhanle a terminat cursa de 100 de metri pe locul 1, cu timpul de 46,40 s, un nou record mondial. David Popovici a terminat finala de 100m liber pe locul 3, în urma lui Pan Zhanle și a australianului Kyle Chalmers.

Chinezul îl consideră pe Popivici rivalul lui. A dezvăluit că era nervos în timpul cursei de 100m pentru că nu-l putea vedea pe român. „Când respiram pe partea stângă nu puteam să văd prima, a doua, a treia bandă când mă întorceam. Mai ales pe David Popovici și Guiliano, care sunt înotători de top. Eram destul de nervos. Am încercat să dau totul până la capăt pentru că nu îi puteam vedea până când nu ajungeam la final.

M-am relaxat abia când am atins marginea. Mi-am spus înainte de cursă că nu trebuie să am emoții sau presiune. Că nu contează ceea ce am făcut înainte atât timp cât voi da tot ce pot”, a declarat Pan Zhanle pentru televiziunea chineză.

Nu s-a oprit aici. „Am avut emoții pentru că a fost prima oară când am participat la o astfel de competiție, dar și din cauza atmosferei pe care au făcut-o suporterii sportivilor din Franța, care erau foarte gălăgioși, își susțineau favoriții cu multă pasiune”, a mai spus Pan Zhanle.