România este pe locul 7 în clasamentul medaliilor de la Campionatul Mondial de Natație. Cine ocupă primul loc

România a încheiat pe locul 7 în clasamentul medaliilor de la Campionatul mondial de Natație de la Budapesta, după ce David Popovici a câștigat aurul la 100 de metri și 200 de metri liber.

Statele Unite sunt pe primul loc în clasament, sportivii americani cucerind 45 de medalii dintre care 17 de aur, 12 de argint şi 16 de bronz.

Locul doi a revenit Austriei cu 17 medalii (6 de aur, 9 de argint şi 2 de bronz). Ultima treaptă a podiumului este  ocupată de Italia, cu 9 medalii (5 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz).

Clasament medalii CM 2022:

1. Statele Unite 45 de medalii (17-12-16)

Au fost aleși cei mai buni înotători ai CM

Katie Ledecky (SUA)şi Leon Marchand (Franța) au fost desemnaţi cei mai buni înotători ai Campionatelor Mondiale de la Budapesta.

Marchand (20 ani) a obţinut două medalii de aur, la 400 m mixt şi 200 m mixt, dar şi o medalie de argint la 200 m fluture, potrivit Agerpres.

Katie Ledecky a cucerit trei medalii individuale, la 400 m, 800 m şi 1.500 m liber și a luat aurul și la 4×200 m liber, alături de colegele sale din ştafeta americană. Sportiva din SUA are în total 22 de medalii dintre care 19 de aur, un record absolut pentru înotul feminin.

Delegaţia României se întoarce acasă cu două medalii de aur, ambele câştigate de David Popovici. Puștiul de 17 ani este al doilea înotător din toate timpurile care reuşeşte să se impună în probele 100 m liber şi 200 m liber la aceeaşi ediţie a Campionatelor Mondiale, după americanul Jim Montgomery (1973).

Robert Glință a reușit să ajungă în finala probei de 50 de metri spate, dar a terminat pe poziția a 5-a.