România are cinci echipaje în finale la Campionatul European de Canotaj de la Munchen

Cinci echipaje româneşti au reuşit, joi, să obțină un bilet în finalele competiției de șa Munchen.

Denisa Tîlvescu şi Ioana Vrînceanu au câştigat seria a doua (07:46.57) în proba de dublu rame feminin. La simplu vâsle feminin categorie uşoară, Ionela Cozmiuc s-a clasat pe primul loc în seria a doua (08:26.32).

Echipajul feminin de 8+1, compus din Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Adrian Munteanu a ajuns în finală după ce a câștigat seria.

Echipajul de patru rame feminin, alcătuit din Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a încheiat pe locul 2 prima serie de calificare (07:18.22).
La 8+1 masculin, Florin Arteni, Alexandru-Cosmin Macovei, Alexandru Chioseaua, Nicu-Iulian Chelaru, Cristi-Ilie Pîrghie, Constantin Radu, Vlad Aicoboae, Constantin Adam şi Victoria-Ştefania Petreanu au terminat cursa preliminară pe locul 3 (06:03.04).
România mai are încă patru echipaje în semifinale.
Canotajul face parte dintre cele nouă discipline olimpice din programul Campionatelor Europene Multisport, găzduite de Bavaria în intervalul 11-21 august: atletism, volei pe plajă, kaiac-canoe sprint, ciclism (velodrom, şosea şi mountain bike), gimnastică artistică, canotaj, escaladă, tenis de masă şi triatlon.