România a ratat finala pe echipe la Campionatul European de gimnastică, dar merge la Mondiale

Echipa masculină a României a terminat pe locul 10 în calificări şi a ratat finala de sâmbătă a probei din cadrul Campionatului European de la Munchen. Băieții au obţinut însă „biletul” pentru Campionatul Mondial din acest an.

În finalele pe aparate va evolua Gabriel Burtanete, la sărituri.

Calificările de joi au avut o triplă miză: medaliile la individual-compus, echipele calificate în finala de sâmbătă şi sportivii calificaţi în finalele pe aparate de duminică, ultima zi a competiţiei.

Mai mult, o altă miză a fost calificarea la Campionatul Mondial de la Liverpool (29 octombrie – 6 noiembrie), acolo unde ajung primele 13 echipe clasate în concursul de joi, printre care se numără şi România.

Echipa tricolorilor, formată din Andrei Muntean, Gabriel Burtanete, Robert Burtanete, Răzvan Marc şi Roland Modoianu, s-a clasat pe locul 10 (total de 241.829 puncte), iar în noiembrie, la Mondialele de la Liverpool, va avea şansa să lupte pentru una din cele trei medalii mondiale, performanţă care ar aduce automat şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.

La individual-compus, cea mai bună clasare a avut-o Gabriel Burtanete, pe locul 17 (80.732puncte), urmat pe 18 de Răzvan Marc (80.299).

În finalele pe aparate, România va fi reprezentată de Gabriel Burtanete, la sărituri (medie de 14.733, locul 3).

În urmă cu o săptămână, echipa feminină a României a ratat finala, dar s-a calificat la CM de la Liverpool, scrie News.ro.