România a învins Slovacia cu 31-30 la Campionatul Mondial de handbal feminin Under-20

România a învins dramatic formaţia Slovaciei, cu scorul de 31-30 (17-15), joi, la Celje, la Campionatul Mondial de handbal feminin Under-20 din Slovenia. Vineri, româncele vor juca pentru locurile 17-18.

Prima repriză a partidei cu Slovacia a fost una echilibrată, dar pe finalul ei tricolorele au reuşit să se desprindă la 17-14, după trei goluri la rând, iar la pauză conduceau cu 17-15, potrivit Agerpres.

În repriza secundă, România a avut 23-21, dar a urmat o sincopă şi Slovacia a întors scorul, preluând conducerea cu 25-23. La 26-24 pentru slovace (min. 45), a fost rândul României se aibă o revenire, concretizată în patru goluri consecutive şi a trecut din nou la cârmă, cu 28-26. Sarah Darie a marcat golul victoriei, Slovacia ratând ultimul atac, la care Nataliia Dmytrenko a aruncat în bară.

Mălina Ioana Bichir a marcat 7 goluri pentru echipa antrenată de Horaţiu Paşca, Alexandra Gabriela Dumitraşcu 6, Mihaela Andreea Mihai 5, Angela Ştefania Stoica 4, Maria Diana Lixăndroiu 4, Sarah Aida Darie 2, Bianca Andreea Ţîrle 1, Andreea Alexandra Coman 1, Ioana Rebeca Necula 1.

Pentru învinse au punctat Diana Maria Vargova 6 goluri, Alena Dvorscakova 5, Dorota Bacenkova 5, Olivia Scipova 5, Monika Penzes 3, Nataliia Dmytrenko 3, Viktoria Gyoriova 2, Petra Palova 1.

Vineri, de la ora 13:00, la Celje, România va juca pentru locurile 17-18 contra Poloniei, care a dispus joi de Coreea de Sud cu 28-26 (13-16).