Româncele pică pe capete la US Open! Irina Begu, eliminată de o sportivă de pe locul 142 WTA!

Înfrângerea a fost usturătoare pentru Irina Begu. De o oră și 50 de minute de joc, atât a avut nevoie o necunoscută de pe locul 142 WTA, Yue Yuan, să o depășească pe româncă.

Irina nu s-a ridicat la statutul de mare favorită în partida cu Yuan, din turul 2 de la US Open. Chinezoaica a început meciul bine, a condus cu 3-0, și chiar dacă Irina Begu a revenit, Yuan a menținut ecartul mare și și-a adjudecat primul set.

În cel de-al doilea set, Irina a condus ostilitățile, însă Yuan a venit de fiecare dată din urmă și a egalat. Tenacea jucătoare din China a procedat la fel și în tie-break. Acolo unde a avut mai tot timpul de recuperat. A egalat însă și mai mult, a închis meciul în două seturi, scor 6-3, 7-6.

Yue Yuan se va duela în turul 3 cu a opta favorită de la Flushing Meadows, Jessica Pegula, care a învins-o astăzi pe Aliaksandra Sasnovich, scor 4-6, 4-6.