Românca Camelia Ceasar, joc excelent în meciul AS Roma – Barcelona la fotbal feminin. Formația catalană s-a impus cu 1-0

Românca Camelia Ceasar a jucat în meciul AS Roma – Barcelona la fotbal feminin. Cele două echipe s-au duelat miercuri în turul sferturilor UEFA Champions League.

Camelia (25 de ani) face parte și din lotul naționalei României. În meciul de pe Olimpico, echipa blaugrana a reușit calificarea grație golului dat de Salma Paralleulo în minutul 34.

Camelia Ceasar, portarul AS Roma în meciul cu Barcelona

De altfel, în meciul din Liga Campionilor au fost implicați mai muți reprezentați ai României. Partida a fost condusă de Iuliana Demetrescu, în vreme ce Petruța Iugulescu și Mihaela Țepușă au fost la cele două tușe. În plus, în camera VAR s-au aflat Ovidiu Hațegan și Horațiu Feșnic.

În ciuda faptului că echipa ei a pierdut, Camelia a reușit o partidă excelentă, ea având 9 intervenții importante.

„A fost o noapte magică. Vrem să le mulțumim tuturor celor care au venit pe Stadio Olimpico să ne susțină! Suntem mândre de ceea ce s-a realizat în seara aceasta, pentru noi este o noutate și am avut mari emoții! Știam că Barcelona este o echipă puternică, dar pe măsură ce-am intrat în meci și au trecut minutele, am adunat din ce în ce mai mult curaj și am încercat să întoarcem jocul în favoarea noastră!”, a transmis fotbalista, conform FRF.ro.

Camelia este din Bacău. Ea s-a mutat în Italia în urmă cu 20 de ani. Cariera a început-o la juniorii lui Torino, iar mai apoi a jucat la Brescia și AC Milan.

În 2019 a ajuns la Roma și a luptat pentru câștigarea Cupei Italiei în 2021. De altfel, ea a salvat două lovituri de departajare, motiv pentru care a fost numită jucătoarea meciului.