Robert Glinţă, aproape de podium la CM de nataţie: locul 4 la 50 m spate

Sportivul Robert Glinţă s-a clasat, sâmbătă, pe locul patru în proba de 50 m spate din cadrul Campionatului Mondial de nataţie de la Budapesta, anunță news.ro.

Glinţă a fost cronometrat cu timpul 24.57, românul fiind la egalitate cu grecul Apostolos Christou.

Pentru România a fost a patra finală din tot atâtea probe în care s-a înscris la înot: Robert Glinţă – locul 8 la 100 m spate şi locul 4 la 50 m spate şi David Popovici – aur la 100 m şi la 200 m liber.

La 50 m spate, proba a fost câştigată de americanul Hunter Armstrong (24.14), urmat pe podium de polonezul Ksawery Masiuk (24.49) şi de italianul Thomas Ceccon (24.51).

Americanul Justin Ress, care a încheiat cursa pe primul loc, a fost descalificat.