Rivalul lui David Popovici rupe tot! Un nou record stabilit de marele campion. Nu le-a dat nicio şansă adversarilor

Rivalul lui David Popovici rupe tot! Un nou record stabilit de marele campion. Nu le-a dat nicio şansă adversarilor. Sportivul român are de ce să fie îngrijorat. Chinezul Pan Zhanle face legea în nataţie.

David Popovici nu a reuşit să se apropie de Pan Zhanle la Jocurile Olimpice 2024. Chinezul e în continuare în mare formă.

Rivalul lui David Popovici rupe tot!

Rivalul lui David Popovici rupe tot! Tocmai a stabilit un nou record. Înotătorul chinez Pan Zhanle, campionul olimpic en titre şi deţinătorul recordului mondial la 100 m liber, a demonstrat că poate concura cu succes şi pe distanţe mai lungi. Tocmai a reuşit să se impună în cursa de 800 m din cadrul Cupei Mondiale în bazin scurt, 25 m.

Performaanţa a fost realizată la Incheon, în Coreea de Sud. Zhanle a fost cronometrat în 7 min 35 sec 30/100. Astfel, a stabilit cu această ocazie un nou record al Cupei Mondiale la 800 m liber.

În această vară, Pan Zhanle a cucerit aurul olimpic la 100 m liber. Asta după ce i-a învins în finala de la Paris pe australianul Kyle Chalmers şi pe românul David Popovici, medaliaţi cu argint, respectiv bronz.

David Popovici, fost campion al lumii şi recordman mondial la 100 m liber în bazin lung, 50 m, a cucerit la rândul său aurul olimpic la Paris în proba de 200 m liber. La această probă a deţinut anterior titlul de campion mondial.