Rivaldinho i-a salvat pe olteni. CSU Craiova – Petrolul 2-1

CSU Craiova a trecut de Petrolul, scor 2-1, în etapa a 14 din Liga 1. Rivaldinho a fost cel care a adus cele trei puncte echipei sale cu un gol marcat în prelungiri.

CSU Craiova este pe locul 5 cu 21 de puncte, în timp ce Petrolul este pe 8 cu 17 puncte.

Oltenii au dominat clar prima parte a jocului. Cei care au deschis scorul au fost însă elevii lui Nae Constantin. În minutul 58, Irobiso a reușit să-l învingă pe Arlauskis. CSU Craiova a restabilit egalitatea în minutul 76. Roguljic a centrat din lovitură liberă, portarul a respins în față, de unde Cîmpanu a reluat în poartă. Rivaldinho a închis tabela de marcaj cu un gol dat în prelungirile meciului.

Echipele de start

CSU Craiova: Arlauskis – Screciu, Raul Silva, Bg. Mitrea – Hanca, Al. Crețu, Căpățînă, N. Bancu – Cîmpanu, An. Ivan, Baiaram
Rezerve: Lazar – Găman, Vătăjelu, Mateiu, Nistor, Roguljic, Ed. Florescu, Rivaldinho, Markovic
Antrenor: Mirel Rădoi

Petrolul: Vâlceanu – Felix Mathaus, Meijser, Huja – Pashov, Dumitriu, Seto, Jair, Velisar – Irobiso, M. Bratu
Rezerve: Leitner, Al. Olaru, Țicu, Cebotaru, Tucaliuc, G. Grozav, Măzărache, Cioiu, Ivanovski
Antrenor: Nicolae Constantin