Rivala Simonei Halep, decizie uluitoare la Australian Open. A refuzat să mai revină pe teren

Rivala Simonei Halep, decizie uluitoare la Australian Open. Jelena Ostapenko nu a mai revenit pe teren după înfrângerea din ”sferturi”.

Elena Rybakina a fost ”călăul” lui Ostapenko. Jucătoare din Kazahstan a trecut în două seturi de letonă, scor 6-2, 6-4.

Rivala Simonei Halep, decizie uluitoare la Australian Open

După înfrângerea suferită la simplu, Ostapenko nu a mai vrut să revină pe teren. Letona și partenerul său de la dublu mixt, David Vega Hernandez, au luat decizia de a se retrage înainte de meciul din sferturile de finală.

După partida cu Rybakina, Ostapenko a declarat că vrea să se concentreze pe lucrurile pozitive petrecute la Melbourne și a acuzat oboseala acumulată cu o seară înainte.

„Cred că nivelul de joc a fost mai scăzut decât cel din partida cu Coco Gauff și mi-e rușine că nu am putut juca la fel. Obiectivul meu a fost să câștig pe serviciul foarte bun al adversarei, dar poate că meciul de dublu mixt de ieri, care a avut loc târziu, nu a fost o decizie atât de bună.
În general, cred că pot să iau doar lucrurile pozitive din această săptămână pentru că e doar începutul sezonului și dacă continui să mă pregătesc și să joc așa cum am făcut-o acum, pot deveni o jucătoare periculoasă”, a declarat Ostapenko.