Rezultate surpriză în Liga Naţiunilor! Spectacol total în meciul Germaniei cu Anglia. Ce a făcut Italia în Ungaria

Rezultate surpriză în Liga Naţiunilor! Spectacol total în meciul Germaniei cu Anglia. Selecţionata Italiei, campioana europeană en titre, s-a calificat la turneul final al Ligii Naţiunilor la fotbal, după ce a învins echipa Ungariei cu scorul de 2-0, luni seara, la Budapesta, în ultima etapă din eşalonul de elită, Liga A.

Squadra Azzurra s-a impus prin golurile marcate de Raspadori şi Dimarco, dar portarul Donnarumma a avut o serie de intervenţii remarcabile.

Rezultate surpriză în Liga Naţiunilor!

Ungaria, revelaţia competiţiei, după victorii cu Anglia (1-0 acasă şi 4-0 în deplasare) şi Germania (1-0 în deplasare), avea nevoie de un egal pentru a participa în premieră la la turneul final.

Pe Wembley, Anglia şi Germania au terminat la egalitate, 3-3, după ce ambele echipe au fost aproape de victorie. Echipa pregătită de Hansi Flick a condus cu 2-0, prin golurile înscrise de Ilkay Gundogan (52 – penalty) şi Kai Havertz (67). Într-un interval de 14 minute, englezii au întors rezultatul, prin golurile înscrise de Luke Shaw (72), Mason Mount (75) şi Harry Kane (83 – penalty). Kai Havertz a închis tabela (87).

În grupa României, Finlanda a întrecut Muntenegru cu 2-0, la Podgorica, prin golurile marcate în debutul reprizei secunde de Oliver Antman (47) şi Benjamin Kaellman (53). Gazdele au rămas în zece oameni încă din min. 17, când Zarko Tomasevic a primit al doilea cartonaş galben. Alţi trei muntenegreni au primit cartonaşe galbene în primele 20 de minute ale partidei, iar selecţionerul Miodrag Radulovic a efectuat trei modificări în primele 33 de minute.

Fundaşul Risto Radunovic (FCSB) a fost înlocuit după 25 de minute, iar Marko Vukcevic (UTA) a intrat în min. 63.

Fundaşul Joonas Tamm (FCSB) a fost integralist în echipa Estoniei, care a dispus cu 4-0 de San Marino în deplasare.

Rezultatele de luni:

Liga A
Grupa a 3-a
Anglia – Germania 3-3
Au marcat: Luke Shaw 72, Mason Mount 75, Harry Kane 83 – penalty, respectiv Ilkay Gundogan 52 – penalty, Kai Havertz 67, 87.

Ungaria – Italia 0-2
Au marcat: Giacomo Raspadori 27, Federico Dimarco 52.

Muntenegru – Finlanda 0-2
Au marcat: Oliver Antman 47, Benjamin Kaellman 53.
Cartonaş roşu: Zarko Tomasevic (Muntenegru, 71).

România – Bosnia-Herţegovina 4-1
Au marcat: Dennis Man 38, George Puşcaş 73, 86, Andrei Raţiu 79, respectiv Edin Dzeko 77.

Gibraltar – Georgia 1-2
Au marcat: Louie John Annesley 75, respectiv Hvicea Kvaratshelia 19 – penalty, Gheorghi Ţitaişvili 49.

Macedonia de Nord – Bulgaria 0-1

A marcat: Kiril Despodov 50.
Cartonaş roşu: Todor Todoroski (Macedonia de Nord, 14).

1 Georgia 6 5 1 0 16-3 16
2 Bulgaria 6 2 3 1 10-8 9
3 Macedonia de Nord 6 2 1 3 7-7 7
4 Gibraltar 6 0 1 5 3-18 1