Rezultat uriaș în infernul de pe Toumba! Campioana lui Elias Charalambous a dat marea lovitură în Europa League. FCSB a rezistat în inferioritate numerică cu PAOK

FCSB a produs surpriza în Grecia. A învins-o pe PAOK Salonic, scor 1-0, în etapa a doua a gupei din Europa League. Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea. În repriza a doua, Darius Olaru a fost timis în tribune.

Românii au 6 puncte după două meciuri. În etapa următoare, FCSB joacă în deplasare cu echipa lui Ianis Hagi, pe 24 octombrie, de la ora 22:00.

PAOK – FCSB 1-0

PAOK a avut primele ocazii ale meciului de la Salonic, dar Târnovanu a fost la post. În minutul 30, Șut a ratat o ocazie după ce a trimis mingea pe poartă, din lovitură liberă, iar Kotarski a respins în corner.

Adrian Șut a fost în pericol să părăsească terenul după ce Camara i-a dat un cot în nas. Mijlocașul a primit îngrijiri medicale și a continuat jocul.

În prelungirile primei reprize, Daniel Bîrligea a deschis scorul din pasa lui Darius Olaru.

Olaru și-a lăsat echipa în 10 în minutul 55 pentru un gest stupid.  Căpitanul de la FCSB a căzut după un duel. Chiar dacă arbitrul nu a fluierat, Olaru a luat mingea și a văzut un galben pentu henț. Cum mai avea un cartonaș, a plecat la vestiare. În prelungiri, PAOK  a avut o ocazie uriașă, când mingea a ricoșat în bară.

Echipele de start:

PAOK: Kotarski – Otto, Kedziora, Michailidis, Sastre – Camara, Ozdoev – Taison, Konstantelias, Despodov – Chalov
Rezerve: Monastirlis, Balomenos, Bakayoko, Zivkovic, Jonny, Schwab, Thymianis, Tissoudali, Shoretire
Antrenor: Răzvan Lucescu

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, M.Popescu, Radunovic – Șut, Lixandru – Băluță, Olaru, Fl. Tănase – Bîrligea
Rezerve: Vlad, Panțîru, Oct.Popescu, Miculescu, Ștefănescu, Edjouma, Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi
Antrenor: Elias Charalambous