Carlos Alcaraz a dat lovitura! A obținut biletul pentru Turneul Campionilor. Rivalul Novak Djokovic e în pericol

Reușită importantă pentru Carlos Alcaraz. Este al treilea jucător care a obținut biletul pentru Turneul Campionilor, după Jannik Sinner şi Alexander Zverev.

Novak Djokovic este în pericol de a nu prinde un loc pentru competiția de la Torino. De altfel, fostul lider mondial spune că nici nu este interesat să participe la turneu în acest an.

Carlos Alcaraz va juca la Turneul Campionilor

Carlos Alcaraz este al treilea jucător calificat la Turneul Campionilor, care va avea loc la Inalpi Arena din Torino, în perioada 10-17 noiembrie. Spaniolul se alătură astfel lui Jannik Sinner şi Alexander Zverev.

În acest moment, mai sunt disponibile încă cinci locuri la simplu la prestigiosul.

Sportivul în vârstă de 21 a avut un sezon foarte bun, dublându-și numărul de titluri majore. A câștigat la Roland Garros şi Wimbledon și a devenit al şaselea sportiv din Era Open care reuşește dubla.

A câştigat, de asemenea, al cincilea trofeu ATP Masters 1000 din carieră la Indian Wells şi a obţinut medalia de argint la simplu la Jocurile Olimpice de la Paris.

Novak Djokovic ar putea să nu joace la Torino

Primii opt jucători din ATP joacă la Torino. În acest moment, Novak Djokovic este pe locul 9 și ar putea rata competiția. De altfel, fostul lider mondial anunța că aceasta nu este o prioritate pentru el.

”Torino nu este deloc obiectivul meu, să fiu sincer. Nu alerg după Turneul Campionilor, nu alerg după clasament. Din punctul meu de vedere, am terminat cu aceste turnee”, a spus sârbul.