Repriză uluitoare în Dinamo – FC Argeș! Nimeni nu și-ar fi imaginat un asemenea deznodământ în turul barajului pentru Superligă. Scor de tenis pe Arena Națională

Nici cei mai optimiști fani dinamoviști n-ar fi sperat la o așa desfășurare de forțe: Dinamo a spulberat-o pe FC Argeș din prima repriză.

Dinamo, 4 goluri până-n pauză

Cu 17.000 de spectatori în spate, Dinamo a trecut rapid peste introducere și politețuri. S-a încălzit sfertul academic, apoi ”a dat drumul la câini”, cum s-ar spune.

În minutul 15, Bena a modificat prima dată tabela. Zece minute mai târziu, s-a făcut 2-0, grație golului marcat de Larrucea.

FC Argeș nu s-a trezit din pumni și a încasat-o încă o dată, în minutul 28. Ghezali a recuperat și i-a pasat lui Alexandru Pop. Care a prins un lob din prima atingere.

Dinamo a încheiat en-fanfare repriza. Cu 4-0, după ce Ghezali a ridiculizat toată defensiva Argeșului și a pus o ”scăriță”.

Fata Morgana de Pitești, ciuruită de ”câini”

Dinamo a tras o mică sperietură la reluare. În min 55, Zebic a redus din handicap după ce s-a trezit cu mingea la picior în careu. La 4-1, ”câinii” și-au scos iar colții, au pus mingea în joc și au dat replica Piteștiului. Iglesias a tras, iar nou-intratul Dobrosavlevici a deviat în propria-i poartă.

După nici 5 minute, Dinamo a reușit setul: 6-1, după ce Ghezali a bifat dubla. Oamenii lui Bogdan Argeș Vintilă și-au pierdut capul. Koubemba a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Iar Jobello și-a rupt tricoul, nervos fiindcă a fost schimbat.

Doar o formalitate pare să o mai despartă pe Dinamo de promovare, după ce scorul incredibil înregistrat în turul barajului cu FC Argeș. Și doar o catastrofă în Trivale ar mai putea să o deturneze din drumul spre Superligă.

Dinamo – FC Argeș, echipele de start:

Dinamo: Dujmovic – G. Moura, Giafer, Q. Bena, Amzăr – D. Iglesias, Larrucea, N. Roșu – I. Roșu, Al. Pop, Ghezali
Rezerve: Oncescu – Demici, Țîră, D. Irimia, V. Borcea, Al. Irimia, A. Șerban, Buleică, A. Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

FC Argeș: Micle – Tofan, G. Turda, Zebic, Vianna – Bassong, Njike – A. Calcan, Koubemba, Jobello – Garita
Rezerve: S. Micu – Meza Colli, I. Șerban, Dobrosavlevici, Pîrbu, C. Moisie, Estevam, Jakolis, Mimito
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă