Remiză-spectacol în Superligă! Universitatea Cluj și FCU Craiova și-au împărțit punctele, după un meci cu de toate!

În noroiul de la Mediaș și pe o ploaie mocănească, Universitatea Cluj a făcut pe gazda în fața celeilalte Universității din Craiova, cea revendicată de Adrian Mititelu.

Echipa lui Eugen Neagoe, în foame mare de puncte, a presat și a căutat continuu drumul spre poarta lui Marius Popa. Dar ce n-au reușit ”șepcile roșii”, a reușit omul Negru de la FCU. Filip s-a încurcat, dar Negru a deviat printre picioarele propriului portar. Tot el fusese cel care l-a scos din ofsaid pe Filip! Iar arbitrii din cabina VAR au avut nevoie de aproape 5 minute ca să traseze linia corespunzătoare.

Când lumea se gândea deja la pauză, în al doilea minut al prelungirilor, Iancu a prins o execuție fabuloasă, dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri.

Repriza a doua jucătorii lui Croitoru au fost protagoniștii unei faze demne de jocurile pe calculator Bahassa a tras, Gorcea a respins la Duarte. Portughezul a fost contrat de Chipciu care a deviat în stâlpul porții. Din bară, mingea a ricoșat la Marquet. Care a șutat în picioarele aceluiași Gorcea. Asamoah a încheiat faza cu un șut în… Duarte, din al cărui piept balonul a ieșit afară. Și totul în nici 5 secunde, după ceas!

Finalul a fost ca la box, dar cu doi pugiliștii extenuați. S-a încheiat 1-1, dar fotbalul n-a rămas dator de data aceasta.

Universitatea Cluj: Gorcea – Chipciu, Fl. Ilie, D. Ispas, Briceag – Bic, R. Pires, I. Filip – Fl. Haită, Ad. Bălan, Ely Fernandes
Rezerve: A. Păun – R. Romeo, P. Pîrvulescu, G. Simion, Remacle, Purece, Hofman, Tescan, Boiciuc
Antrenor: Eugen Neagoe

FCU Craiova: R. Popa – R. Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert – Asamoah, Vl. Achim – A. Chițu, Marquet, Bahassa – G. Iancu
Rezerve: Gurău – Paramatti, R. Grigore, Dr. Albu, Baeten, Van Durmen, D. Croitoru, G. Ganea, Cl. Bălan
Antrenor: Marius Croitoru