Remiza e rușinoasă, dar e sănătoasă! CFR s-a împiedicat pe terenul din spatele blocului cu amatorii de la Inter d’Escaldes, dar continuă în Conference

E greu în Andorra. Și ne va fi din ce în ce mai greu, se pare, prin țări exotice fotbalistic vorbind, cum ar fi Georgia, Armenia, Azerbaidjan… Ați zâmbit cănd a zis Dan Petrescu ce a zis, așa-i? Dar dincolo de ironia de rigoare, ar trebui să-l luăm mai mult în serios. Pentru că omul este serios.

Pițurcă ne spunea o dată, mai de mult, dar nu chiar într-atât, că nu mai sunt echipe mici. Vă contrazic, domnule Pițurcă! Uitați ce mici am devenit chiar noi, dacă echipa campioană a României pierde o repriză la o miuță în spatele blocului, cu bucătarii, ospătarii și ce-or mai fi ei – îi rog să mă ierte, nu e deloc ironic -, amatorii din Andorra.

Dincolo de pitorescul situației, meciul netelevizat, dar oferit de canalul Youtube al CFR-ului, a fost bizar în toată dinamica lui. Inter d’Escaldes, campioana Andorrei, a părut că dă tonul.
Și nu doar că l-a dat, a și marcat în minutul 21, când s-a făcut 1-0 pentru gazder. Genis Soldevila a speculat gafa lui Bălgrădean și a reluat cu capul, din 6 metri, ca la 35 de ani. Și nu s-a potolit, era să mai dea două până la pauză.

Însă muștruluiți probabil, certați poate sau cu obrazul crăpând de rușine în fața șefului delegației în Andorra, fostul ministru Ioan Rus, ardelenii au mișcat și ei ceva după pauză.

Au egalat printr-un penalty prin eternul și fascinantul Cipi Deac. S-a mai dat câte o bară de ”căciulă”, s-a și eliminat un jucător de la Inter, dar la final, tot ceea ce contează pe moment e că CFR-ul merge mai departe. Împiedicat, dar merge.