Remco Evenepoel scrie istorie în Vuelta! Turul Spaniei, acontat. Carapaz a câştigat ultima etapă montană

Remco Evenepoel scrie istorie în Vuelta! Turul Spaniei este aproape acontat de către ciclistul celor de la Quick Step. Richard Carapaz de la Ineos a câştigat ultima etapă montană, iar Evenepoel a venit în grupul favoriţilor.

Ciclistul ecuadorian Richard Carapaz, de la INEOS Grenadiers a câştigat etapa a 20-a a Turului Spaniei, penultima, desfăşurată pe distanţa de 181 km.

Remco Evenepoel scrie istorie în Vuelta!

Aceasta s-a disputat între localităţile Moralzarzal şi Puerto de Navacerrada, etapă la finele căreia belgianul Remco Evenepoel, de la Quick Step şi-a păstrat poziţia de lider în clasamentul general.

Carapaz a fost cronometrat în 4:41:34, fiind urmat de olandezul Thymen Arensman (Team DSM, +8) şi de spaniolul Juan Ayuso (UAE Team Emirates, +13).

În clasamentul general, Evenepoel este lider cu timpul total de 78:00:12, urmat de spaniolul Enric Mas (UAE Team Emirates, +2:05) şi de Ayuso (+5:08). Duminică va avea loc etapa finală, în jurul Madridului, pe distanţa de 96,7 km. În ultima etapă nu va mai ataca nimeni din grupul favoriţilor. Este tradiţionala etapă festivă. Astfel, Remco Evenepoel scrie istorie în Vuelta şi câştigă, pentru prima dată, unul dintre cele trei mari tururi cicliste.