Recordul șocant întregistrat la înfrângerea istorică a Germaniei: nu s-a mai întâmplat din 1966

Germania a furnizat al doilea mare șoc al Campionatului Mondial, după înfrângerea neverosimilă în fața Japoniei.

Spre deosebire de Argentina lui Messi, Germania a etalat un joc bun, cu foarte multe ocazii, dar fără a concretiza pe tabela de marcaj.

Japonia, posesie de doar 26,1%

În prima repriză, Germania a avut 14 șuturi spre poarta Japoniei, dar singurul gol a venit din penalty.

De asemenea, Japonia a avut doar 19% posesie în primele 45 de minute – a doua cea mai mică posesie la Cupa Mondială, informează Opta Analyst.

O posesie mai slabă în prima repriză a avut doar Iranul în fața Angliei, dar englezii s-au impus cu scorul de 6-2.

În tot meciul, Japonia a avut doar 26,1% posesie și au marcat 2 goluri dintr-un total de 4 suturi pe spațiul porții.

În acest meci, Manuel Neuer a avut 51 de pase, cele mai multe pentru un portar din 1966.

De cealaltă parte, Germania a avut 9 șuturi pe spațiul porții și 26 de șuturi spre poartă, dar au marcat un singur gol, din penalty.

O posesie atât de mică a mai întregistrat o singură echipă care a câștigat un meci la Campionatul Mondial.

Coreea de Sud a avut 26,1% posesie și au învins Germania, la Campionatul Mondial din 2018, care s-a disputat în Rusia. A fost meciul care a eliminat Germania de la Mondial.

Pentru Germania urmează super meciul în fața Spaniei și orice alt rezultat în afara victoriei va însemna eliminarea de la Campionatul Mondial.

De partea cealaltă, Japonia va înfrunta Costa Rica, o echipă care a încasat un rușinos 7-0 în fața Spaniei.

Analiza Germania
Sursa Foto: Opta Analyst

Selecționerul Germaniei și-a distrus jucătorii

Selecționerul Germaniei, Hansi Flick, le-a reproșat jucătorilor erorile individuale, care au dus la pierderea meciului.

”În prima repriză am ratat multe ocazii. Japonia ne-a învins din punct de vedere al eficienței și, prin urmare, a marcat un gol mai mult decât noi.

Greșelile individuale pe care le-am făcut nu trebuiau să se întâmple. Știam că Japonia e rapidă în tranziție și ne-au pedepsit.

Niklas Sule trebuia pur și simplu să fie mai atent. Și-a ținut în teren adversarul, s-a retras doi sau trei pași prea mult. Acestea sunt greșeli individuale pentru care a trebuit să plătim astăzi.

Am vrut să aducem energie proaspătă. Acestea sunt greșeli individuale pe care nu ar trebui să le facem, dar am făcut-o. ei.

De aceea am pierdut! Trebuie să privim înainte. Mai sunt șase puncte de jucat. Vrem să le obținem pe toate și pentru asta ne vom antrena”, a spus Hansi Flick.