Reacție ciudată a lui Bergodi după ce jucătorul său a făcut un gest de fair-play: `Păcat. Nu a dat la poartă acolo.`

Echipa lui Cristiano Bergodi, Sepsi OSK, a reușit să obțină o victorie clară împotriva celor de la Petrolul, scor 2-0.

Covăsnenii au dominat partida din primul pâmă în ultimul minut dar în memoria fanilor va rămâne gestul superb făcut de Cosmin Matei.

Matei a ”refuzat” să dea la poartă dintr-o poziție favorabilă, la finalul primei reprize, după o centrare excelentă a lui Rondon, portarul gazdelor s-a ciocnit de Safranko și a căzut pe gazon, iar ex-dinamovistul a dat mingea în afara terenului.

Cristiano Bergodi se apropie de play-off

Cu victoria din meciul cu Petrolul, Sepsi a urcat pe poziția a 7-a în clasamentul Superligii, la un singur puncte de prima poziție care duce în play-off.

Jucătorii lui Sepsi vor avea parte și de o mini-vacanță după această victorie și vor sta acasă timp de o săptămână.

Bergodi a vorbit la finalul partidei despre jocul cu Petrolul dar și despre gestul lui Matei.

Suntem fericiți că am depășit perioada în care nu erau rezultate. Avem 3 victorii și una în Cupă, ne-am revenit și felicit băieții, au jucat foarte bine, cu ocazii și goluri.

Sunt momente prin care trece un atacant, e normal, când are ocazii și ratează, cum a fost cu Craiova, dar important e să ajungi acolo și să ai ocazii.

Normal, e pauză, se poate lucra, avem apoi meci cu UTA. Important e că am revenit. Eu nu aveam dubii, pentru că echipa a jucat întotdeauna, toată lumea a văzut.

Chiar și în acele 3-4 înfrângeri ne-am creat ocazii și e bine. Ei se întorc sâmbătă, sunt liberi o săptămână”, a spus Bergodi la final.

Întrebat despre gestul lui Matei, italianul a avut o reacție ciudată:

„Păcat. Mi-a zis când a ieșit. Nu l-am certat, a făcut un meci bun. Nu a dat la poartă acolo, dar a făcut un meci bun, cu pase filtrante, a jucat bine, sunt bucuros pentru toți cei care au jucat azi”, a precizat Bergodi.