RB Leipzig este prima echipă calificată în finala Cupei Germaniei

RB Leipzig este prima echipă calificată în finala Cupei Germaniei, după ce a învins în deplasare, cu 5-1, pe Freiburg.

RB Leipzig a funcţionat perfect în prima repriză a meciului de pe Europa-Park Stadion, din Freiburg. Dani Olmo a deschis scorul în minutul 13, iar în minutul 14 Benjamin Henrichs a făcut 2-0. Dominik Szoboszlai a înscris pentru 3-0 în minutul 36, pentru ca scorul pauzei să fie stabilit de Christopher Nkunku, în minutul 45+1.

În minutul 58 oaspeţii au rămas în zece jucători după ce Josko Gvardiol a primit cartonaş roşu. Freiburg a redus din diferenţă prin Michael Grigoritsch, în minutul 75. RB Leipzig a mai înscris odată, prin Dominik Szoboszlai (min. 90+7) şi merge în finala Cupei Germaniei, pentru al treilea an consecutiv, scrie news.ro.

Echipa din Leipzig este deţinătoarea trofeului.

În a doua semifinală a Cupei Germaniei se vor întâlni miercuri VfB Stuttgart şi Eintracht Frankfurt.