Răzvan Lucescu a dat cărţile pe faţă! Ce a spus după calificarea celor de la PAOK Salonic. Marele regret al fostului selecţioner

Răzvan Lucescu a oferit primele declarații după ce PAOK Salonit a reușit cu brio să treacă de Shamrock Rovers și să ajungă în Europa League. Fostul selecționer a mărturisit că nu era pregătit de Champions League.

Echipa din Grecia, anrenată de Răzvan Lucescu, a reușit să obțină un scor de 6-0 la generaș în play-off-ul Europa League.

Răzvan Lucescu a dat cărţile pe faţă!

După ce în tur s-au impus cu scorul de 4-0, grecii au reușit să obțină scoruld e 2-0 și în retur, fără a le lăsa celor de la Shamrock Rovers drept la apel.

La finalul meciului, fostul selecționer a dezvăluit că echipa lui nu era pregătită de Champions League, de aceea au și fost eliminați în turul III preliminar de Malmo.

Însă, Lucescu este fericit de această reușită, de joi seara, a elevilor săi, și se bucură că au ocazia să joace mai multe meciuri în Europa.

”Am avut probleme cu jucătorii care au venit târziu la pregătire, care au revenit de la Euro și care au venit după accidentări. Pare că am ratat ocazii mari în meciul retur cu Malmo, dar nu e așa. Timp de 95 de minute am fost calificați. A fost o chestiune doar de management. Nu eram pregătiți să mergem la acel nivel (n.r. Liga Campionilor) și am mers în Europa League.

(n.r. cum va fi în Europa League) Nu știu, nimeni nu știe. Este un sistem nou pentru toate echipele, vom afla. Sunt mai multe meciuri în Europa League (n.r. în comparație cu UECL). Asta văd eu. Mă bucur că avem mai multe meciuri, este important pentru jucători.

În Europa trebuie să-ți construiești succesul, este un proces lung. De două ori am mers în sferturile de finală ale unei competiții europene (n.r. Conference League). Toate acestea ne oferă experiența de a gestiona lucrurile”, a spus, potrivit Metrosport.gr, Răzvan Lucescu.