Rareș Ilie, în premieră titular la Nice! Ce evoluție a avut fostul rapidist

Rareș Ilie a ajuns în această vară de la Rapid la OGC Nice, în Ligue 1, pentru 5 milioane de euro. Iar Lucien Favre, antrenorul care l-a dorit insistent, n-a dat degeaba banii pe el. L-a aruncat titular în meciul cu Strasbourg, 1-1, din etapa a doua din Ligue 1.

Etapa trecută, românul de 18 ani a fost trimis în teren în minutul 64, cu Toulouse, dar astăzi, Ilie a jucat din primul minut. Și nu s-a prezentat rău deloc.

Fostul rapidist a făcut risipă de energie, a fost activ și a reușit chiar să fie protagonistul unei faze periculoase în minutul 61. Ilie a driblat un adversar și a tras cu efect, pe lângă poartă.

Ilie a fost schimbat în minutul 76, când a fost înlocuit cu Youcef Atal. Nice a dechis scorul în minutul 35, când Andy Dalort a transformat o lovitură de la 11 metri.

Strasbourg a reușit să egaleze în partea secundă, prin Kevin Gameiro, care l-a învins pe Kasper Schmeichel, și el o nouă achiziție pentru Nice, cu o ”scăriță”.