Rapidul lui Adrian Mutu a prins viteză! Giuleştenii, victorie mare pe terenul lui Sepsi. Au urcat pe primul loc în Superliga

Rapidul lui Adrian Mutu a prins viteză! Giuleştenii au obţinut o victorie mare pe terenul celor de la Sepsi şi au urcat pe primul loc în Superliga. Scorul final al partidei a fost stabilit încă din prima repriză.

Rapidul lui Adrian Mutu merge ceas. A bătut cu 2-1 pe terenul lui Sepsi, echipă de Europa din Superliga.

Rapidul lui Adrian Mutu a prins viteză!

Meciul a început prost pentru băieţii lui Adrian Mutu. Chivulete şi fluieraşii de la VAR au avut nevoie de 6 minute pentru a da penalty pentru Sepsi. Deşi nu s-a văzut clar după nicio reluare, Chivulete a considerat că Sefer a faultat în careu.

Rondon a marcat din penalty, dar avantajul trupei lui Bergodi a durat doar 6 minute. Niczuly a gata şi Antonio Sefer a egalat cu poarta goală. Pe final de primă repriză, Alex Ioniţă i-a adus pe giuleşteni în avantaj după un gol special. A marcat cu un şut superb, sub bară din afara careului.

S-a terminat Sepsi – Rapid 1-2 şi giuleştenii sunt, momentan, lideri în Superliga. Au 15 puncte după 7 meciuri, în timp ce trupa lui Bergodi e pe 5, cu 10 puncte.

Sepsi – Rapid, echipele de start

SEPSI: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Ciobotariu, Ispas – Aganovic, Rodriguez, Ștefănescu – Bărbuț, Rondon, I. Gheorghe
REZERVE: Began – Dumitrescu, Bălașa, C. Matei, Junior, Golofca, Achahbar, Damașcan, Tudorie
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

RAPID: Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Kait, Al. Albu, Al. Ioniță II – Sefer, Dugandzic, V. Costache
REZERVE: Drăghia – Dussaut, Ignat, Al. Iacob, A. Ciobanu, Crepulja, Pănoiu, Papeau, Mățan
ANTRENOR: Adrian Mutu

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ), A2: Marica Mihai Marius (Bistriţa) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea), Arbitru AVAR: Vornicu Adrian (Iaşi)