Rapid prinde viteză în Liga Campionilor! Victorie zdrobitoare în Turcia pentru campioanele de handbal feminin

Văzute drept favorite la duelul cu Kastamonu din Champions League, elevele lui Carlos Viver n-au intrat prea bine în meci. Și au fost conduse la început, chiar și cu 8-5, la un moment dat.

De abia la jumătatea reprizei, Rapid a reușit să egaleze 1o-1o și să răstoarne situația până la pauză, când au condus cu 15-12.

Repriza a doua a fost a giuleștencelor care au dominat-o de la cap la coadă și au condus mereu pe tabelă. Pe final, Rapid s-a distanțat și a reușit să câștige fără drept de apel, scor 33-26. Eliza Buceschi a fost cea mai bună macatoare din tabăra româncelor, cu șapte goluri.

A fost astfel cea de-a doua victorie stagională în Liga Campionilor. Rapid este pe locul doi în grupa B, cu un total de cinci puncte, la egalitate cu liderul Metz. Pe 9 octombrie, campioana României va înfrunta pe Esbjerg.