Rapid face recital cu FC Voluntari! Dugandzic este noul golgheter al Superligii

Rapid a oferit recital în Giulești cu FC Voluntari, iar Dugandzic a reușit un hat-trick de senzație, al 2-lea în ultimele 3 partide.

Giuleștenii au reușit să se impună cu 4-1 în fața lui FC Voluntari într-un meci care a avut o singură echipă pe teren.

Rapid, spectacol pe teren și în tribună

Giuleștenii au dominat copios primele minute din meci și au avut inițiativa iar acest lucru s-a văzut imediat pe tabela de marcaj.

Rapid a reușit să deschidă scorul în minutul 19 prin Dugandzic. Croatul a interceptat un șut ratat al lui Alexandru Albu și l-a executat pe Popa din 6 metri.

În minutul 43, Alexandru Albu a reușit un gol excepțional după un un-doi aerian purtat cu Alexandru Ioniță și o finalizare minunată din voleu.

Giuleștenii au terminat în atac prima repriză dar nu au reușit să puncteze și pe tabelă, iar scorul pauzei a fost 2-0 pentru giuleșteni.

În minutul 55 Dugandzic a reușit să facă 3-0 după o minge bâlbâită de jucătorii lui FC Voluntari.

Alex Albu a avut șansa dublei în minutul 70 dar mingea sa a lovit bara.

Dugandzic a înscris în minutul 82 după un contra-atac școală reușit de giuleșteni, iar croatul a devenit noul golgheter al Superligii cu 15 reușite.

Marcelo Lopez a reușit să înscrie golul de onoare pentru Voluntari și a stabilit scorul final, Rapid-FC Voluntar, 4-1.

Echipele de start:

RAPID: 31. H. Moldovan – 19. Onea, 22. Săpunaru, 6. P. Iacob, 13. J. Morais – 4. Crepulja, 23. Al. Albu, 17. Pănoiu – 25. Emmers, 45. Dugandzic, 10. Al. Ioniță II
REZERVE: 90. Drăghia, 3. Fl. Ștefan, , 5. Ignat, 7. Sefer, 8. A. Ciobanu, 9. V. Costache, 18. Belu, 42. Luckassen, 70. Bambgoye
ABSENȚI: Papeau, Dr. Grigore (accidentați)
ANTRENOR: Adrian Mutu

FC VOLUNTARI: 71. M. Popa – 34. Matricardi, 5. Armaș, 24. Ricardinho – 7. Aliji, 22. Rață, 16. Sigurjónsson, 10. Merloi, 98. Cr. Costin – 77. Nemec, 9. Damașcan
REZERVE: 88. Fernandez, 23. A. Vlad, 2. Paz, 3. Meleke, 18. Tavares, 72. R. Voican, 8. M.Răduț, 14. M. Lopes, 13. Dumiter
ABSENT: Droppa (accidentat)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Stadion: Superbet Arena – Giulești (Bucureşti)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Popescu Adrian (Craiova) / Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Arbitru AVAR: Andrei Florin (Târgu Mureş)