Rafa Nadal, schimbare de ultimă oră! La ce turneu participă legendarul jucător iberic. Se întâmplă înaintea Cupei Davis

Rafa Nadal, schimbare de ultimă oră! Legendarul jucător iberic ar putea să mai joace un meci înainte de Cupa Davis. Adversarul ar putea să fie chiar Novak Djokovic, marele său rival.

Cei doi au jucat ultima dată pe 29 iulie, la Jocurile Olimpice. Atunci, sârbul s-a impus în două seturi, 6-1, 6-4, în meciul care a contat pentru turul secund.

Rafa Nadal, schimbare de ultimă oră

Fostul lider ATP a anunțat că meciurile din Cupa Davis vor fi ultimele partide oficiale pe care le joacă. Fanii au început deja să cumpere bilete, prețul acestora explodând.

Nadal ar mai putea juca un meci înainte în compania lui Djokovic la „Six Kings Slam”. Aceasta este o competiție neoficială care se dispută în capitala Arabiei Saudite, în luna octombrie. Cei doi jucători de tenis sunt calificați automat.

Turneul de la Riad se joacă pe 16, 17, respectiv 19 octombrie în format sferturi-semifinale-finală, cu o zi de pauză, în data de 18 octombrie.

Doar Rafael Nadal și Novak Djokovic sunt calificați automat în faza semifinalelor. În sferturi joacă Medvedev – Sinner, respectiv Rune – Alcaraz.

Fiecare jucător de  tenis încasează o sumă fabuloasă, 1,5 milioane de dolari, doar pentru participare.

Campionul de la „Six Kings Slam” va încasa în total $6 milioane.