Rafa Nadal nu s-a mai abţinut! Mesaj pentru Novak Djokovic. Sârbul tocmai a devenit campion olimpic

Rafa Nadal nu s-a mai abţinut! Mesaj pentru Novak Djokovic. Sârbul tocmai a devenit campion olimpic. Legendarul jucător iberic nu a rămas indiferent după ce marele său rival a luit medalia de aur la Jocurile Olimpice 2024.

Rafa Nadal i-a dat un mesaj emoţionant lui Novak Djokovic. Locul 2 ATP a devenit campion olimpic, după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz, scor 7-6 (3), 7-6 (2).

Rafa Nadal nu s-a mai abţinut!

Aurul olimpic era singurul mare premiu pe care Novak Djokovic nu reușise să-l câștige în cariera sa. La Jocurile Olimpice, avea doar o medalie de bronz, cucerită la ediția din 2008, de la Beijing.

După ce a obținut medalia de aur la Jocurile Olimpice 2024, Djokovic a fost felicitat de mari sportivi, printre care s-a numărat și Rafa Nadal. Djokovic și Nadal s-au întâlnit în primul tur al turneului, când sârbul s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4.

”Felicitări Novak pentru că ai completat un Golden Slam și pentru că ai reușit să obții ceea ce ți-ai dorit. Foarte bine”, a fost mesajul postat de Rafael Nadal în secțiunea InstaStory de pe Instagram.

Odată cu succesul de la Paris, Djokovic a intrat într-un club select ”Golden Slam”. Doar jucătorii care au câștigat cel puțin o dată fiecare turneu de Grand Slam și o medalie de aur la Jocurile Olimpice dețin acest titlu.

Singurii sportivi care au reușit această performanță sunt Novak Djokovic, Serena Williams, Rafa Nadal, Andre Agassi și Steffi Graf. ”Dragă Serbia, am reușit! Cu dragoste, Nole”, este mesajul scris de Novak Djokovic pe Instagram în două limbi, engleză și sârbă.