Radu Drăgușin și George Pușcaș, spectacol în Italia. Și-au trecut numele pe lista marcatorilor

Radu Drăgușin (21 de ani) și George Pușcaș (26 de ani) au marcat în ultimul meci jucat de Genoa în Serie B. Echipa românilor a primit vizita celor de la Cosenza, ocupanta ultimului loc al ligii secunde din Italia.

Drăgușin a marcat în urma faze fixe, în minutul 33, după o centrare venită de la Albert Gudmundsson. Românul este la a treia reușită din acest sezon de Serie B. George Pușcaș a înscris și el în minutul 60, golul pentru 3-0, din pasa lui Sabelli.

Genoa – Cosenza s-a terminat 4-0.

Ambii fotbaliști se regăsesc pe lista preliminară a lui Edi Iordănescu pentru partidele României din preliminariile pentru EURO 2024

Convocările preliminare pentru meciurile României din luna martie

PORTARI: Florin Niță (Pardubice | Cehia, 19/0), Ionuț Radu (Auxerre | Franța, 2/0), Valentin Cojocaru (Leuven | Belgia, 0/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 10/1), Vlad Chiricheș (Cremonese | Italia, 75/0), Adrian Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 3/0), Virgil Ghiță (Cracovia | Polonia, 1/0), Alexandru Pașcanu (Ponferradina, 0/0);

MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 28/4), Marius Marin (Pisa | Italia, 8/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 44/2), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 56/11), Olimpiu Moruțan (Pisa | Italia, 5/1), Adrian Păun (Beer Sheva | Israel, 1/0), Alexi Pitu (Bordeaux | Franța, 0/0), Dorin Rotariu (Atromitos | Grecia, 10/1), Alexandru Dobre (Famalicao | Portugalia, 0/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 10/1), Dennis Man (Parma | Italia, 16/5), Valentin Gheorghe (Umraniyespor | Turcia, 0/0);

ATACANȚI: Florin Tănase (Al Jazira | EAU, 15/2), Denis Drăguș (Genoa | Italia, 5/2), George Pușcaș (Genoa | Italia, 34/10).