Radu Drăguşin are Italia la picioare! Reușită importantă pentru tricolor. Edi Iordănescu va fi încântat

Radu Drăguşin are Italia la picioare! Reușită importantă pentru internaționalul român.

Genoa a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 1-0, pe Hellas Verona, în primul meci al etapei a 12-a din Serie, iar Radu Drăguşin a marcat unicul gol al partidei. Este primul gol al românului în Serie A.

Radu Drăguşin are Italia la picioare

Antrenorul Andrea Gilardino a început meciul cu Verona, ca de obicei, cu Radu Drăguşin titular. Fundaşul român, care a jucat în toate meciurile din acest sezon în Serie A, a marcat singurul gol în minutul 43. Drăguşin a urcat în atac la un corner, a primit de la Haps, în careu, şi, complet liber, a înscris din voleu.

Radu Drăgușin a marcat, în total, 5 goluri pentru Genoa. Mai punctase de 4 ori sezonul trecut, în Serie B.

„Sunt fericit pentru gol, dar mai ales pentru cele trei puncte câștigate. Reușita o dedic familiei și prietenei mele. Am muncit din greu pentru asta. Sunt tânăr, trebuie să acumulez și mai multă experiență. Visul meu este să devin din ce în ce mai bun. La Juventus am crescut mult, a fost important să învăț de la campioni precum Bonucci și Chellini. Sunt într-o perioadă bună, dar nu trebuie să-mi pierd capul, ci să muncesc și mai mult”, a spus fundașul român, potrivit Tuttomercatoweb.

George Puşcaş a intrat şi el pe teren în minutul 57 şi a fost periculos la poarta oaspeţilor.  Genoa are cu 14 puncte și este pe locul 13 înSerie A. Verona e pe poziţia a 18-a, cu 8 puncte.