‘Putea sa fie o tragedie’. Semnal de alarma tras de omul lui Răzvan Burleanu. Tricolorii, salvați de VAR

Omul lui Răzvan Burleanu trage un semnal de alarmă după meciul România – Lituania. Mihai Stoichiță a răspuns la contestațiile făcute de selecționerul Edgaras Jankausas, în privința deciziilor luate de arbitraj.

România s-a impus cu scorul de 3-1 în fața Lituaniei, însă rezultatul ar fi putut fi altul dacă arbitrul Rade Obrenovic, asistat de sistemul VAR, nu ar fi luat deciziile corecte.

Semnal de alarma tras de omul lui Răzvan Burleanu

Mai exact, în minutul 78, centralul a anulat golul Lituaniei de 2-1, pentru un fault comis asupra lu Ștefan Târnovanu, iar în minutul 86, s-a acordat lovitură de pedeapsă pentru România, după ce Lasickas a comis un fault asupra lui Iania Hagi în careul advers.

Aceste decizii luate de arbitrul central, asistat de sistemul VAR, au fost contestate de selecționerul Lituaniei. Însă, la scurt timp după fluierul de final, FRF a venit cu un punct de vedere asupta acestor decizii.

Directorul tehnic al Federației Române de Fotbal, Mihai Stoichiță, este de părere că, sistemul VAR are un rol foarte important în deciziile de arbitraj, iar lipsa lui ar fi putut duce la o tragedie.

VAR-ul (n.r. sistemul VAR) a fost corect aseară (n.r. 9 septembrie), chiar a fost. Din ce am văzut și eu pe reluări, dacă nu era VAR-ul, putea să fie o tragedie. Nu putem să reproșăm că există”, a spus, la digisport.ro, Stoichiță.