Probleme mari pentru Max Verstappen! Pilotul Red Bull Racing, o nouă înfrângere în Formula 1. Rivalii de la McLaren sunt la putere

Probleme mari pentru Max Verstappen! Pilotul Red Bull Racing, o nouă înfrângere în Formula 1. Rivalii de la McLaren sunt la putere după cursa din Ungaria. A fost o duclă cu scandal pentru echipa britanică.

Max Verstappen începe să tremure pentru trofeul de campion mondial în 2024. Rivalii sunt din ce în ce mai buni, iar maşina Red Bull Racing continuă să gâfâie.

Probleme mari pentru Max Verstappen!

Pilotul australian, Oscar Piastri a câştigat duminică, la Hungaroring, Marele Premiu al Ungariei la Formula 1. Este prima sa victorie în F1. Pe circuitul de la Hungaroring, Lando Norris a controlat cursa până în turul 68. I s-a comunicat să încetinească şi să facă schimb de poziţii cu coechipierul său, Oscar Piastri, iar australianului i s-a oferit pe tavă victoria din Ungaria. Tururi bune, Norris a fost rugat să încetinească.

Strategia echipei era clară dinaintea cursei. Cine e primul după primul viraj trebuia să câştige. În clasament, echipa McLaren a reuşit dubla, cu Lando Norris încheind pe locul secund. „Echipa mi-a cerut-o şi eu m-am conformat”, a declarat Lando Norris la finalul cursei, atunci când a fost întrebat despre ceea ce s-a întâmplat.

Britanicul Lewis Hamilton, de la Mercedes a tras tare pentru a termina pe locul 3, după un duel cu Max Verstappen, de la Red Bull Racing. Olandezul a atacat în turul 62, dar nu l-a putut depăşi pe britanic, care s-a apărat la limita regulamentului.

În turul 63, Verstappen a atacat din nou şi cei doi s-au lovit, iar Max a fost aproape de ieşirea în decor. De duel a profitat Charles Leclerc, de la Ferrari, cel care a trecut pe locul 4. Verstappen a încheiat cursa pe locul cinci. A fost al 200-lea podium din carieră pentru Lewis Hamilton.