Probleme cu sistemul VAR la meciul FCSB – U Cluj. FRF confirmă!

În meciul FCSB – U Cluj, scor 1-1, au fost luate mai multe decizii de arbitraj controversate. Totul din cauza unei probleme de natură tehnică a sistemului VAR.

În timpul meciului au existat nemulțumiri de ambele părți. FCSB a cerut un penalty la hențul lui Romario Pires, dar centralul nu a observat că jucătorul a lovit mingea cu brațul. Arbitrii din camera VAR l-au avertizat că ar fi trebuit să acorde un penalty, dar cum nu a putut revedea faza, Marin Barbu nu a avut cum să schimbe decizia luată.

Fibra optică a cedat

Astfel de nemulțumiri nu ar fi trebuit să existe în cazul în care sistemul video de arbitraj ar fi funcționat în întregime. Lucrurile nu au stat însă așa, fapt confirmat și de FRF printr-un comunicat. Fibra optică a cedat.

„Au existat diverse probleme la 5 dintre cele 7 jocuri disputate până acum. (…) În ceea ce privește partida disputată duminică seara, FCSB – U Cluj, cu câteva minute înainte de start, fibra optică de la stadion a cedat.

A fost nevoie de aplicarea soluției de back-up.  Astfel, a fost trasă o nouă fibră optică care să asigure conexiunea ecranului de la marginea terenului cu mașina VAR. Din acest motiv, sistemul nu a fost perfect funcțional pe parcursul primei reprize”, se arată în comunicatul FRF.