Primul eșec pentru trupa lui Marius Măldărășanu. FC Hermannstadt – Sepsi 1-2

Sepsi a reușit să pună capăt parcursului excelent al celor de la Hermannstadt. Covăsnenii au câștigat, scor 2-1, meciul disputat la Mediaș, în etapa a 12-a a Ligii 1. Pentru echipa lui Bergodi aceasta este a treia victorie consecutivă.

Prima mare ocazie le-a aparținut celor de la Hermannstadt. În minutul 24, Raul Opruț a centrat în fața porții, însă niciun coechipier nu a reușit să atingă balonul. Când mai erau câteva minute până la finalul primei reprize, Daniel Paraschiv a preluat la 25 de metri de poartă, a trecut de doi adversari și l-a învins pe Niczuly.

Sepsi a reușit să restabilească egalitatea în minutul 75. Denis Ciobotariu a profitat de o minge bâlbâită de gazde și a înscris. Pavol Safranko a fost cel care a marcat golul victoriei cu câteva minute înainte de finalul partidei.

Sepsi ocupă locul 5 în clasamentul Ligii 1 cu 19 puncte, în timp ce Hermannstadt este pe 3 cu 22 de puncte.

Echipe de start

Hermannstadt: Muțiu – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Mino, Biceanu – Balaure, Alhassan, Oroian – D. Paraschiv
Rezerve: Uțiu, Antoche, Medina, Răuță, Năstăsie, Petrescu, Popescu, Buhăcianu, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

Sepsi: Niczuly – Radoslav, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – Rodriguez, Păun, Aganovic – Golofca, Rondon, I. Gheorghe
Rezerve: Began, Ispas, Bălașa, Matei, Ștefănescu, Achahbar, Tudorie, Safranko, Varga
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti) / Arbitru VAR: Bîrsan Marcel (Bucureşti), Arbitru AVAR: Gheorghe Bogdan (Bucureşti)