Primele declarații ale lui Cătălin Chirilă după ce a luat medalia de aur la canoe-1000 metri la CE de la Munchen. Cui i-a dedicat medalia

Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanţa de 1000 de metri de la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen. În cadrul ceremoniei de premiere, sportivul român a dezvăluit că în momentul în care a urcat pe podium s-a gândit la Ivan Patzaichin.

Fostul mare sportiv devenea campion olimpic la aceeași probă în urmă cu 50 de ani, tot la Munchen.

„A fost o cursă foarte grea, mai greu decât mă aşteptam. Prima parte am controlat cursa, iar finişul a fost foarte greu, puternic. Mi-am dorit să-l înving din nou pe Martin Fuksa, o legendă în canoe. Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan, medalia îi este dedicată memoriei lui”, a declarat Chirilă, la TVR1.

El a afirmat că duminică va avea o cursă mult mai grea la 500 metri. „Mâine va fi crunt pentru mine, nu este proba mea favorită, dar am muncit mult şi sper să reuşesc şi acolo o medalie”, a declarat campionul european.

Chirilă (24 ani) a devenit campion mondial în această probă, la începutul lunii, în Canada.

Ultima medalie europeană la canoe simplu 1.000 m a fost cucerită în 2011 la Belgrad de Iosif Chirilă (argint), iar ultimul titlu european a fost obţinut de Florin Mironcic (2006) la Racice.