Prima bombă la EURO 2024! S-a terminat Elveţia-Italia. Campioana en-titre pleacă acasă / Foto

Prima bombă la EURO 2024! S-a terminat Elveţia-Italia. Campioana en-titre pleacă acasă. Squadra azzura a fost de nerecunoscut în prima optime de finală care s-a disputat la Berlin. Fosta adversară a tricolorilor, Elveţia, nu le-a dat nicio şansă.

Italia lui Luciano Spalletti a arătat rău şi în optimi, după o evoluţie neconvingătoare în grupe.

S-a terminat Elveţia-Italia

Elveţia, fosta adversară a României în preliminarii, a jucat senzaţional în faţa Italiei. A dominat categoric în prima repriză, dar a ratat ocazii importante. Până la urmă, a deschis scorul chiar înaintea pauzei. Freuler a fost cel care a înscris, în minutul 37.

Italienii se pregăteau să revină în joc, dar au  încasat şi golul doi imediat după pauză. Vargas a reuşit un gol de generic, în minutul 46. Apoi, italienii au forţat. au avut şi o bară, dar nu au mai reuşit să întoarcă scorul şi soarta calificării.

Scor final Elveţia-Italia 2-0 şi campioana en-titre e out de la EURO 2024. de partea cealaltă, Elveţia e în sferturile de finală. Acolo, se va luela cu învingătoarea dintre Anglia şi Slovenia.

Elveția – Italia, echipele de start:

Elveția (4-3-3): Sommer – Rodriguez, Akanji, Schar – Reider, Xhaka, Freuler, Aebischer – Ndoye, Embolo, Vargas
Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel (P), Mvogo (P), Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Zakaria, Zesiger, Zuber
Absenți: Widmer (suspendat)
Selecționer: Murat Yakin

Italia (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian – Cristante, Faglioli, Barella – Chiesa, Scamacca, El Shaarawy
Rezerve: Bellanova, Buongiorno, Cambiaso, Dimarco, Folorunsho, Frattesi, Gatti, Jorginho, Meret (P), Pellegrini, Raspadori, Retegui, Vicario (P), Zaccagni
Absenți: Calafiori (suspendat)
Selecționer: Luciano Spalletti

Arbitru principal: Szymon Marciniak (Polonia)
Asistenți: Tomasz Listkiewicz (Polonia), Adam Kupsik (Polonia)