Prima bombă la EURO 2024! S-a terminat Elveţia-Germania. Clipe de panică la meciul Scoţia-Ungaria + Echipele calificate în optimi / Foto

Prima bombă la EURO 2024! S-a terminat Elveţia-Germania. Clipe de panică la meciul Scoţia-Ungaria. Final pe muchie de cuţit în grupa A de la EURO 2024. S-a produs şi prima mare surpriză.

Finalul de săptămână a propus ultimele două meciuri din grupa A, de la EURO 2024. Ţara gazdă, Germania, a comis-o cu Elveţia.

S-a terminat Elveţia-Germania

Germania a deschis scorul în minutul 17, prin Andrich. Golul acestuia a fost însă anulat. Asta din cauza unui fault comis de Musiala în construcția fazei. Peste 11 minute s-a detonat bomba. Ndoye a marcat pentru elveţieni, în minutul 28. Astfel, Elveția a marcat pentru prima dată în șase meciuri consecutive la EURO.

Nemţii, ţara gazdă a turneului, au tras tare pentru a marca mâcar golul de onoare. Înfrângerea însemna şi pierderea primului loc în grupă. Au evitat-o însă în prelungiri. Asta după reuşita rezervei Fullkrug. Scor final Elveţia-Germania 1-1 şi nemţii câştigă grupa, cu noroc, în prelungiri. au terminat cu 7 puncte. Elveţienii au rămas cu  5 puncte şi merg şi ei, mai departe.

Echipe de start la Elveția – Germania:

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer – Ndoye, Embolo, Rieder
Selecționer: Murat Yakin

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich, Kroos – Musiala, Gundogan, Wirtz – Havertz
Selecționer: Julian Nagelsmann

Stadion: Frankfurt Arena
Arbitru: Daniele Orsato
Asistenți: Ciro Carbone, Alessandro Giallatini
Al patrulea oficial: Marco Guida
Arbitru VAR: Massimiliano Irrati

În al doilea meci al serii, au lipsit marile ocazii. Au fost însă clipe de panică pe finalul disputei. Barnabas Varga s-a ciocnit de un apărător scoţian şi au fost momente dramatice pe stadion. Acesta a fost scos pe targă, dar nu s-a văzut mare lucru. Asta pentru că jucătorul a fost acoperit cu pături, semn că îşi pierduse cunoştiinţa.

În al 10-lea minut al prelungirilor, Csoboth a marcat pe contraatac pentru unguri. Scor final Scoţia-Ungaria 0-1 şi ungurii speră într-o calificare miraculoasă după în optimi, în funcţie de celelalte grupe.

Scoția – Ungaria, echipele de start:

Scoția (5-4-1): Gunn – Ralston, Hendry, Hanley, McKenna, Robertson – Gilmour, McGregor, McTominay, McGinn – Adams
Rezerve: Kelly, Clark, Shankland, Christie, Cooper, Armstrong, Morgan, Conway, Jack, McCrorie, McLean, G. Taylor, J. Forrest
Selecționer: Steve Clarke

Ungaria (3-4-2-1): Gulacsi – Botka, Orban, Dardai – Bolla, Styles, Schafer, Kerkez – Sallai, Szoboszlai – Varga
Rezerve: Dibusz, Szappanos, Adam, Balogh, Csoboth, Fiola, Gazdag, Horvath, Kata, Kleinheisler, Lang, A. Nagy, Z. Nagy, Nego, Szalai
Selecționer: Marco Rossi

Stadion: Stuttgart Arena
Arbitru: Facundo Tello