Presa din Ungaria, atac dur după meciul Paksi – Corvinul. Acuzații incredibile la adresa românilor. Nici arbitrul nu a scăpat

Presa din Ungaria a reacționat imdiat după ce Corvinul a zdrobit-o pe Paksi, scor 4-0, în pimul tur preliminar din Europa League.

Jurnaliștilor nu le-a venit să creadă că vicecampioana Ungariei a fost învinsă de o echipă din liga secundă. S-au făcut acuzații grave și la adresa arbitrului.

Presa din Ungaria, atac dur după meciul cu Corvinul

Jurnaliștii maghiari au luat foc după meciul dintre Corvinul și Paksi, scor 4-0.

„Nu-i adevărat. Nimeni nu se aștepta la asta. Paks a suferit o înfrângere la patru goluri pe teren propriu împotriva echipei românești din divizia secundă, Corvinul Hunedoara.

În primul tur al preliminariilor Europa League, câștigătorea Cupei Ungariei Paks a jucat împotriva Corvinului, care a câștigat Cupa României ca divizionară secundă. Oaspeții au preluat conducerea în minutul 9. Și-au dublat avantajul la finalul primei reprize. În repriza secundă, o eliminare i-a îngreunat misiunea lui Paks. Iar pe final, Corvinul a mai marcat două goluri, câștigând cu 4-0.

În urmă cu 13 ani, în 2011, Paksi și-a măsurat forțele în Europa League, dar stadionul Paksi nu a îndeplinit standardele UEFA, așa că Santa Coloma (4–0), Tromsö (1–1) și Hearts (1–1) au fost găzduite de Stadionul Sóstói din Székesfehérvár – isprava din 2011 nu s-a mai repetat în 2024”, a titrat Nemzeti Sport.

Ungurii l-au făcut praf pe abitrul Aslam Muhammad Usman. Acesta l-a eliminat pe Balint Szabo după o intrare la Hrezdac.

„Corvinul a furat ori de câte ori a putut, Aslam Muhammad Usman, arbitru norvgian cu experiență, s-a dovedit a fi partener în asta, dar să nu fim nedrepți, Paks era la ani lumină de cea mai bună formă”, au mai scris maghiarii.