Preferatul lui Gigi Becali, făcut praf după eșecul din meciul cu Farul: A avut greșeli în lanț, bine, nu sunt noi în ceea ce îl priveștenoi

FCSB a pierdut dramatic confruntarea cu Farul, scor 2-3, iar vicecampioana se distanțează de primele 3 locuri din Superligă.

Helmuth Duckadam, potrarul Stelei la succesul din Liga Campionilor din 1986, l-a criticat dur pe fundașul central Dawa.

Preferatul lui Gigi Becali, făcut praf

Dawa, preferatul lui Becali, a fost aspru criticat de Duckadam. Fostul portar consideră că fundașul camerunez este un ”obișnuit al gafelor”. Nici Mihai Pintilii nu a scăpat de criticile lui Duckhadam. Fostul oficial al FCSB-ului consideră că Pintilii a greșit schimbările în partida cu Farul.

„Dacă până acuma am apreciat și lăudat schimbările celor de la FCSB, aseară se pare că nu au fost inspirate acele schimbări. Și cred că de aici a venit și reculul, pentru că FCSB a dominat prima repriză. Se îndrepta totul spre victoria FCSB-ului, dar o greșeală și schimbările neinspirate au adus o înfrângere suprinzătoare.

Ca să marchezi două goluri într-un minut jumate, în prelungiri, îți trebuie și puțină șansă. Să nu uităm, totuși, greșeala lui Dawa, care este o greșeală monumentală. Pe lângă faptul că a lustruit mingea în prima fază, apoi a fost și cartonașul roșu… greșeli în lanț. Bine, nu sunt noi în ceea ce îl privește pe Dawa.

Primul gol cred că, în mare măsură, i se datorează lui Târnovanu, chiar dacă a fost o lovitură de excepție a lui Alibec. A fost pe colțul lui. Dacă dădea peste zid, în vinclu, n-aveai ce să-i reproșezi. Dar, așa, el trebuia să-și apere colțul, unde știa că Alibec trimite de obicei. Și aceste faze trebuie pregătite mai amănunțit, pentru că rar l-am văzut pe Alibec să încerce să dea peste zid. La celelalte goluri, nu putea face mai mult.

E prea devreme să vorbim despre titlu. Se va trage linie după ce se vor înjumătăți punctele în play-off. Eu cred că oricare dintre echipe, inclusiv Rapidul, are șansa ei. Dar rămâne favorită CFR”, a declarat Helmut Duckadam, în exclusivitate, pentru Antena Sport.

FCSB ocupă locul 4 în Superligă cu 41 de puncte.