Povestea terifiantă din spatele acestei imagini: coincidența care i-a șocat pe toți

Senegalul a impresionat la Campionatul Mondial atât prin fotbalul prestat, cât și prin numeroasa și zgomotoasa galerie.

Meciul cu Ecuador nu a însemnat doar posibilitatea de a merge în optimile Mondialului pentru Senegal, ci și o zi extrem de tristă.

Papa Diop, eroul Senegalului

Fix în ziua meciului cu Ecuadorul s-au împlinit doi ani de la moartea marelui jucător senegalez Papa Bouba Diop.

Diop a intrat în istoria fotbalului senegalez înscriind singurul gol la meciul cu Franţa, de la Cupa Mondială din 2002. Era primul gol al Senegalului în istoria Campionatului Mondial.

Senegal a câștigat atunci, deși era abia la prima participare la un turneu final de o asemenea anvergură, în timp ce ”cocoșii” erau campioni mondiali la zi, amintește digisport.ro.

Senegal a remizat apoi cu Danemarca (1-1) și Uruguay (3-3), meci în care Bouba Diop a reușit o ”dublă”.

Diop a murit la doar 42 de ani, după o luptă cu o boală nemiloasă. Senegalezii nu l-au uitat și l-au celebrat în stilul lor.

Papa Diop nu a fost uitat nici de actualul selecționer al Senegalului, Aliou Cisse, care i-a dedicat victoria.

„Dedic această victorie lui Pape Bouba Diopși Bruno Metsu. Dar și unui om care a dat atât de mult pentru țara noastră, dar care, din păcate, nu este aici: Sadio Mane”, a spus Cisse după meci.

Senegalezul a jucat de-a lungul carierei la cluburi ca Lens, Portsmouth, AEK Atena şi West Ham. Ultima dată, el a evoluat la Birmingham City, până în 2013.

Senegal, în optimi la Mondial

Naționala Senegalului s-a calificat în optimi, după victoria înregistrată marţi în meciul cu echipa din Ecuador.

Ismaila Sarr, din penalti, în minutul 44, şi Koulibaly, în minutul 70, au fost marcatorii echipei africane. Pentru Ecuador a înscris Moises Caicedo, în minutul 67.

Senegal a ocupat locul secund în Grupa A, cu 6 puncte.