Ploaie de goluri în Europa League: Lazio a fost zdrobită în Danemarca. Video

Joi seară s-a desfășurat a 2-a etapă din faza grupelor Europa League, iar echipele care au intrat în scenă au oferit un spectacol total.

Cristiano Ronaldo a marcat primul gol în Europa League la 19 ani de la debutul în a 2-a competiție ca valoare din fotbalul continental.

Medie de peste 3 goluri pe meci în Europa League

Manchester United s-a impus cu 2-0 la Chişinău, cu Sheriff, după ce a rezolvat soarta celor partidei și a celor trei puncte din prima repriză. Jadon Sancho, a deschis scorul din pasa lui Eriksen, pentru ca Ronaldo să puncteze din penalty, în minutul 3.

Pentru Cristian Ronaldo, golul din partida cu Sheriff, a însemnat și primul gol in Europa League din carieră.

Surpriza serii în Europa League a venit pe MCH Arena, din Herning, acolo unde Lazio pleca din postura de favorită cu Midtjylland.
Gazdele veneau după o perioadă infernală, cu un singur succes în ultimele 9 meciuri, în toate competiţiile şi cu un palmares negativ împotriva echipelor din Italia, 3 eșecuri în 4 partide.
De partea cealaltă, Lazio venea după un 4-2 impresionant cu Feynoord și cu ”eticheta” de mare favorită a duelului din Danemarca.

Până la pauză a fost 2-0 pentru gazde, pentru ca apoi, după ce echipa lui Sarri a dat semne de viață (Milinkovic-Savic a redus din handicap), Midtjylland să se dezlănţuie. Danezii au mai punctat de 3 ori până la final, permiţându-şi inclusiv luxul de a rata un penalty și a ieși de pe teren cu unu uluitor 5-1 în favoarea lor.