Petrolul a detronat-o pe CSU Craiova. Este pe locul doi după victoria cu Poli Iași. Moldovenii, în 10 oameni mai bine de o repriză

Petrolul s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Poli Iași, scor 3-1, în etapa cu numărul 14 din Superliga. Moldovenii au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

Prahovenii au detronat-o deocamdată pe CSU Craiova și au urcat pe locul 2, cu 22 de puncte. Echipa condusă de Emil Săndoi este pe poziția a 10-a, cu 17 puncte.

Petrolul – Poli Iași 3-1

Moldovenii au deschis scoul în minutul 20. Mihai Bordeianu a trimis un șut la firul ierbii de la peste 20 de metri, iar Zima nu a reușit să intervină. Cinci minute mai târziu Gicu Grozav a restabilit egalitatea. Când mai erau câteva minute din prima repriză, Poli Iași a rămas în zece oameni. Atacantul Florian Kamberi a văzut roșu pentru un gest nesportiv.

Petrolul Ploieșt a intrat în avantaj în minutul 52, când Alexandru Tudorie a trimis mingea în poartă după o fază încurcată. Rădulescu și Grozav au ratat pe rând din fața porții, însă, în final, ploieștenii au marcat.

Gazdele au da lovitura finală în ultimele minute prin Bratu, care a marcat pentru 3-1.

Echipele de start

Petrolul: Zima – Ricardo, Roche, Huja, Dumitriu – Mateiu, Keita – M. Rădulescu, Jyry, Grozav (cpt.) – Tudorie
Rezerve: Eșanu – Stănică, Jahic, Tolea, Moussaki, D. Ilie, D. Radu, Irobiso, M. Bratu, Boțogan, D. Ilie, Bucur, Stancovici
Antrenor: Mehmet Topal

Poli: J. Fernandez – Todoroski, Guilherme Soares, Moreira da Silva, Atanaskoski – V. Gheorghe, Bordeianu, Garbbio, Gheorghiță – Roman – Kamberi
Rezerve: Ailenei – Niga, Tănasă, Ilie, D. Popa, Ștefanovici, Miskovic, Gouet, Itu, Teixeira, Harrison, Goncalves
Antrenor: Emil Săndoi