Performanţă uriaşă pentru David Popovici! Ce a făcut românul în ultima finală de la Sette Colli Trophy. Este anunţul momentului

Performanţă uriaşă pentru David Popovici! S-a aflat ce a făcut românul în ultima finală de la Sette Colli Trophy. Este anunţul momentului.

După ce ieri a câştigat finala de la 100 m liber, elevul lui Adrian Rădulescu a evoluat în ultimul act al probei de 200 m liber.

Performanţă uriaşă pentru David Popovici

David Popovici a terminat pe locul I cursa finală de la Roma, cu timpul 1:45:49, el obținând astfel medalia de aur pentru România la Sette Colli Trophy.

Pe locul 2 s-a clasat Thomas Dean din Marea Britanie, cu timpul 1:46:86, iar medalia de bronz îi revine lui Stefano Di Cola din Italia, cu 1:46:90.

Sportivul român în vârstă de 18 ani se calificase în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1:47.99 min.

Campionul mondial și european a câștigat medalia de aur la Internaţionalele Italiei – Trofeul Sette Colli, ediţia 59, care se desfăşoară la Roma. Elevul lui Adrian Rădulescu a câștigat cu timpul de 48.10 în proba de 100 m liber și a stabilit un nou record al competiției.

După cursă, Popovici a făcut un gest care a impresionat o lume întreagă. Și-a donat medalia unui copil care a învins o boală cumplită, potrivit GSP.ro.

David Popovici, gest impresionant

Înotătorul român este „Ambasador al Speranței” într-o campanie realizată de o clinică privată. Nu este pentru prima dată când Popovici face un astfel de gest. A donat și medalia de aur câștigată la Budapesta.

„Adevărul este că, de departe, cel mai important campionat este campionatul vieții, menținerea sănătății. Copiii diagnosticați cu cancer au nevoie de susținerea noastră. Talentele pe care le au, ambițiile lor pentru viitor, dar mai ales temeritatea de care sunt nevoiți să dea dovadă în lupta cu această boală fac din ei niște oameni extraordinari.

Pentru a fi cât mai mulți cei care ajută acești copii, vă invit pe voi toți să donați puțin din timpul vostru. Pentru a da un share programului #SperantaNuMoareDeCancer, astfel încât să ajungă la cei care au cu adevărat nevoie. Credeți-mă, fiecare dintre voi contează. Fiecare share contează. Fiecare copil contează. Iar un gest normal din partea voastră poate însemna o șansă mare de supraviețuire pentru acești copii”, a spus Popovici.