Performanţă uriaşă pentru David Popovici! Ce a făcut înotătorul român în finala de la Mondiale. S-a terminat cursa

Performanţă uriaşă pentru David Popovici! S-a aflat ce a făcut înotătorul român în finala de la Mondiale. S-a terminat cursa de 200 de metri de la Campionatele Mondiale în bazin scurt din Australia.

David Popovici continuă să scrie istorie în sport. Campionul român tocmai a terminat ultimul concurs din 2022.

Performanţă uriaşă pentru David Popovici!

David Popovici a terminat cursa pe locul al doilea şi a luat medalia de argint. Cursa a fost câştigată de către sud coreeanul Sunwoo Hwang. Românul a terminat cursa cu un timp de 1.40.79. A fost depășit doar de Sunwoo Hwang, campionul din 2021. Acesta a înotat pe culoarul opt, chiar lângă Popovici. Sud-coreeanul a avut un timp de 1:39.72.

Medalia de bronz a cucerit-o britanicul Tom Dean (1:40.86). Este ultima finală individuală pentru român din acest an, cea a probei de 200 metri liber.

Sursa foto captura TV

Popovici s-a calificat în această finală după ce a obținut al șaselea timp, cu 1.42.31. Românul a fost depășit în serii de Tom Dean (1.40.98), Katsuhiro Matsumoto, Maxime Grousset, Drew Kibler și Danas Rapsys. Rivalul său, Kyle Chalmers a luat decizia de a nu participa la această probă.

Popovici și-a câștigat seria, după ce a recuperat distanța față de Thomas Neill și Sunwoo Hwang pe ultimele două bazine. Înotătorul nostru a fost cu 7 sutimi mai rapid decât ocupantul locului 2.

Aceasta este a doua finală a românului la Mondialele din Australia. A terminat pe locul 4 proba de 100 m liber la aproape 50 de sutimi de Kyle Chalmers, cel mai bun înotător din istoria probei, atunci când vine vorba de bazin scurt.