Pep Guardiola, declarație fabuloasă după ce l-a schimbat pe Haaland în meciul cu Burnley: ‘Nu am vrut să-l depășească pe Messi’

Manchester City a zdrobit-o pe Burnley, scor 6-0, în sferturile Cupei Angliei. Erling Haaland a făcut din nou spectacol, asta după ce a marcat de 5 ori în meciul câștigat de englezi cu RB Leipzig, 7-0, în Champions League.

Totuși, Guardiola l-a schimbat, iar jurnaliștii au cerut explicații la conferința de presă. Declarațiile antrenorului au fost de-a dreptul savuroase.

Pep Guardiola, declarație fabuloasă după ce schimbat pe Haaland

Haaland a marcat de 3 ori în meciul cu Burnley din Cupa Angliei. După 63 de minute, Guardiola a decis să-l schimbe.

Erling Haaland. Foto. @City_Xtra

La fel s-a întâmplat și la meciul cu Leipzig, din Liga Campionilor, iar tehnicianul a fost criticat pentru decizia sa.

Jurnaliștii i-au cerut și acum explicații, dar Guardiola a fost pus pe glume.

„A marcat de 8 ori în 4 zile. Eu am jucat 8 ani la Barcelona și am dat 11 goluri. E incredibil. Da, l-am scos de pe teren pentru că nu am vrut să-i bată recordul lui Messi, acesta e motivul”, a spus Pep Guardiola.

Erling Haaland a adunat 42 de goluri în 37 de meciuri în actualul sezon la Manchester City.