Pegula, victorie fantastică la Guadalajara. Schimbări masive în Top 10 WTA

Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula a câştigat, duminică, turneul de la Guadalajara.

Pegula a învins-o în finală pe grecoaica Maria Sakkari, cu 6-2, 6-3.

Săptămână de vis pentru Pegula

Începând cu finala de la San Diego, pierdută la Iga Swaitek în decisiv, sportiva din SUA a avut parte de 5 meciuri la rând cu jucătoare care au câştigat Grand Slamuri.

Exceptând duelul cu poloneza, le-a câştigat pe cele 4 de la Guadalajara, astfel că a ajuns în ultimul act.

Titlul de la Guadalajara este al doilea obţinut de Pegula (28 ani) în carieră la simplu, după ce în 2019 a câştigat turneul de la Washington.
”Am câştigat turneul şi sunt foarte fericită că este unul WTA 1000. După părerea mea, este cel mai dificil turneu pe care l-am jucat, având în vedere tragerea la sorţi şi jucătoarele pe care le-am învins aici. A fost o săptămână plină şi azi am jucat cel mai dificil meci”, a comentat Pegula la conferinţa de presă.
Cu succesul din Mexic, americanca urcă pe locul 3 WTA, ajungând la puţin peste 200 de puncte de locul secund, ocupat de Ons Jabeur, conform Eurosport.